https://www.pexels.com
Rynek nieruchomości w Polsce nieustannie się rozwija, a co za tym idzie, wiele nieruchomości trafia do sprzedaży, lub są poszukiwane do nabycia. Oznacza to, że potrzebni są doświadczeni pośrednicy, doradcy nieruchomości którzy pomogą swoim klientom w ich zbyciu lub zakupie. Jak założyć biuro nieruchomości? Obecnie jest to znacząco ułatwione, a specyfika pracy i perspektywa dobrych zarobków przyciągają coraz więcej osób. Przez to na rynku pojawia się też rosnąca liczba podmiotów, ale te potrzebują promocji i zdobycia zaufania klientów, co nie jest łatwe, gdy działa się samemu. Przystąpienie do większej sieci o ugruntowanej pozycji na rynku nieruchomości jest zatem naprawdę dobrym pomysłem, gdyż otrzymasz stosowne wsparcie, które pozwoli szybko wkroczyć na odpowiednią ścieżkę prowadzącą do sukcesu.
Spis treści
Jak zacząć?
Charakterystyka branży
Wymagania
Współpraca z WGN
Korzyści z franczyzy
Co jest potrzebne?
Jak założyć biuro nieruchomości bez licencji krok po kroku?
Zastanawiasz się, jak krok po kroku założyć biuro nieruchomości bez licencji? Licencja pośrednika w obrocie nieruchomościami nie jest już wymagana, w związku z czym rynek jest otwarty dla wszystkich przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że w tym biznesie każdy doskonale się sprawdzi. Na wstępie zwróć uwagę na to, co tak naprawdę robi się w tej branży i czy masz ku temu stosowne kompetencje. Co bardzo ważne, nie oznacza to konieczności posiadania jakiegoś specjalnego doświadczenia, dzięki czemu taką działalność może podjąć niemal każdy, zwłaszcza że nie jest to również obarczone uzyskiwaniem żadnych dedykowanych uprawnień. Warto jednak zwrócić uwagę na własne możliwości i zastanowić czy, czy praca z klientem i pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jako usługa to odpowiedni biznes.
Specyfika działalności
Jeśli odpowiedź na oba pytania brzmi „TAK”, to możemy przejść dalej. Rynek nieruchomości wykazuje duży potencjał, a jak pokazały ostatnie lata, także ogromną odporność na inne wydarzenia w kraju i na świecie. Z tego względu jest on naprawdę godny uwagi, szczególnie że można na nim zarobić naprawdę wysokie pieniądze. Prowadząc biuro, zajmiesz się dbaniem o transakcje sprzedażowe czy wynajmem różnych typów nieruchomości, przy czym zadania pośrednika mogą obejmować różny zakres, w tym w obrębie weryfikacji prawnej, zajmowania się prezentacjami czy nawet wypracowywaniu ostatecznego kształtu umów. Jest to jednak ekscytująca praca, pełna nowych wyzwań i kontaktów z ludźmi. Agenci nieruchomości cenią sobie to, że mogą sami ustalać scenariusz swojej pracy każdego dnia. Przyjemność z wykonywania tego zawodu zwiększa świadomość, że za plecami masz doświadczonego franczyzodawcę, który w razie potrzeby będzie służył Ci radą i wsparciem.
Wymagania
Pomimo otwartego rynku, nie każdy będzie nadawał się do prowadzenia własnego biura nieruchomości. Dlatego warto sprawdzić, czy posiadasz cechy potrzebne w tym biznesie. Na pewno trzeba się wykazać dużą kulturą osobistą i pozytywnym nastawieniem do innych, gdyż tylko wtedy można wzbudzać zaufanie i dobrze porozumieć się z klientami. Do skutecznego prowadzenia takiej jednostki przydadzą się cechy przywódcze i kierownicze, w tym związane z racjonalnym, ale i szybkim podejmowaniem trudnych decyzji. Poza kontaktem z klientami trzeba pamiętać o budowaniu stabilnego zespołu współpracowników. Posiadanie zgranego zespołu przełoży się na lepszą komunikację i wyższą efektywność, a to z kolei może skutkować lepszymi osiągnięciami finansowymi biura, a tym samym twoim zyskiem. Dużym plusem jest natomiast minimum wymagań formalnych, gdyż, aby otworzyć biuro, nie musisz mieć odpowiedniego dyplomu czy bogatego CV w sferze nieruchomości. Od 1 stycznia 2014 roku prowadzenie działalności w obrocie nieruchomościami nie wymaga także posiadania licencji zawodowej.
Przebieg procesu
Jeśli podjąłeś już decyzję i chcesz wejść na rynek nieruchomości, to przed Tobą krótki proces założenia własnej działalności gospodarczej. Proces jest stosunkowo prosty i oparty na paru etapach. Zaczyna się od wybrania formy prawnej biura (jednoosobowa działalność lub spółka cywilna) oraz opcji opodatkowania. Potrzebny będzie kod Polskiej Klasyfikacji Działalności, związany z obszarem działalności firmy, co określa się przy składaniu wniosku o rejestrację. W kolejnych krokach właściciel musi zdecydować, czy sam zajmie się księgowością, czy zleci to wyspecjalizowanemu podmiotowi, a dopełnieniem formalności związanych z rozpoczęciem działalności jest wpisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.
fot. pexels.com
Jak założyć biuro nieruchomości z franczyzą? WGN podpowiada
Jeśli założyłeś już działalność gospodarczą, to możesz przejść do wyboru branży, w której chcesz działać. I tutaj rodzi się pytanie – jak założyć biuro nieruchomości? Praktyka pokazuje, że jedną z najlepszych opcji jest korzystanie z franczyzy, czyli przystąpienie do większej grupy, ponieważ znacząco ułatwia to start i zwiększa szansę na sukces. W ten sposób działalność mogą podjąć osoby, które nie miały wcześniej rozległej wiedzy z tego rynku. Zachęcamy do skorzystania z doświadczenia i renomy WGN, podejmując się współpracy z naszą grupą.
Atuty tego modelu biznesowego
Wejście na rynek nieruchomości jako doradca nie jest wcale trudne. Niemniej, choć biuro możesz otworzyć w zasadzie całkowicie indywidualnie i na własną rękę, musisz mieć na uwadze, że początki działalności mogą być wtedy bardzo trudne. Na rynku tym operuje się dużymi sumami, więc klienci wybierają usługi raczej sprawdzonych i renomowanych podmiotów. Widać tutaj ogromny atut franczyzy, ponieważ nawet rozpoczynając dopiero przygodę z nieruchomościami, zaczynasz z wysokiego pułapu, gdyż pod szyldem WGN, a więc Grupy profesjonalistów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem i o bardzo dużej renomie. Dodatkowo nie musisz się przejmować tym, że nie wiesz do końca, jak zorganizować pracę biura, ponieważ podejmując się współpracy, oferujemy na wstępie dostęp do naszego KNOW HOW WGN i bardzo cenne szkolenia. Dowiesz się, jak działać i uzyskasz wszelkie cenne materiały źródłowe, dotyczące choćby kształtów umów i regulacji prawnych, a o wszelkich zmianach w tym zakresie będziemy na bieżąco informować urzędowymi Monitorami WGN. Otrzymasz wzory umów, które przygotowane zostały przez Dział Prawny WGN, co daje Ci pewność, że umowa będzie bezpieczna i zrozumiała dla obu stron transakcji. Podczas konferencji biznesowych organizowanych przez Centralę WGN, będziesz mieć możliwość nie tylko pozyskania cennej wiedzy, ale też wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych biur franczyzowych. Jak więc widać, model franczyzowy jest zatem bardzo korzystny, zarówno na początku, jak i w toku późniejszej działalności. Najważniejsze, że od początku będziesz działał pod renomowaną marką, dzięki której łatwiej będziesz mógł budować bazę swoich klientów., a z kolei dla nich liczy się doświadczenie, profesjonalizm i skuteczność.
Czego potrzebujesz?
Atutem działania w branży nieruchomości jest brak wysokich wymagań finansowych na starcie biznesu. Aby prowadzić własne biuro nieruchomości, potrzebujesz przede wszystkim zapału i wspomnianych predyspozycji menedżerskich, dzięki którym podołasz z wyzwaniami, jakie stawia prowadzenie tego typu biura. Potrzebny będzie posiadany na własność lub wynajęty lokal o powierzchni przynajmniej 30 m2, przy czym powinien się on znajdować w ruchliwym rejonie, a obowiązkowo na zewnątrz musi być też miejsce na umieszczenie reklamy w formie kasetonu/szyldu o powierzchni min. 3,5 m2. Koszt związany z otwarciem biura z WGN to 10 tysięcy złotych. Inwestycja może się przy tym zwrócić już po paru miesiącach. Osoby myślące o własnym biurze nieruchomości powinny mieć świadomość, że jest to atrakcyjny, ale i wymagający rynek. Wiąże się to z perspektywą ciekawej i dobrze płatnej pracy, lecz stawia również duże wyzwania. Rozsądnym wyjściem jest rozpoczęcie działalności w ramach franczyzy WGN, dzięki czemu możesz liczyć na łatwy początek i zdecydowanie większe szanse na odniesienie sukcesu.
Dział Rozwoju Grupy WGN