fot. WGN
Jak założyć biuro nieruchomości krok po kroku – to pytanie, które często zadają sobie osoby myślące o karierze w tej branży. Czy tego rodzaju biznes będzie przynosił odpowiednie zyski finansowe? Czy aby założyć biuro w obrocie nieruchomościami, trzeba dysponować wiedzą i doświadczeniem w branży? Mimo wielu pytań, na działalność w tym biznesie decyduje się wiele osób, które chcą rozpocząć własny biznes. Czasem decydują się na to pracownicy – agenci, którzy funkcjonowali wcześniej w większych agencjach. Swoich sił mogą spróbować także ludzie, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z tym biznesem, lecz mają odpowiednie predyspozycje. Optymalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z modelu franczyzy, najlepiej wraz z firmą WGN.
Spis treści
Jak działać z myślą o takim biznesie?
Charakterystyka branży
Aspekty formalne
Jak ruszyć z działalnością w formie franczyzowej?
Dlaczego w tym modelu?
Z WGN będzie łatwiej
Jak założyć biuro nieruchomości krok po kroku?
Zastanawiasz się, jak założyć biuro nieruchomości i co robić krok po kroku? Na wstępie warto się jednak zastanowić, z czym wiąże się w ogóle taka działalność. Na pewno dużym plusem jest to, że nie musisz wypracowywać żadnych dedykowanych uprawnień, choć potrzebne będą oczywiście odpowiednie cechy i determinacja. W branży nieruchomości niezwykle ważna jest umiejętność komunikacji i współpracy. Dotyczy to zarówno klientów biura nieruchomości, jak również osób, które zatrudnione są na stanowisku doradcy ds. nieruchomości. Do dopełnienia będzie trochę spraw formalnych, zanim rozpocznie się oficjalne pośredniczenie w transakcjach sprzedaży czy wynajmu domów oraz mieszkań. Prowadzenie biura wiąże się w praktyce z szeregiem różnorodnych zadań. Ogółem jest to świadczenie płatnych usług w zakresie pomocy w procesach zakupu, sprzedaży, najmu czy dzierżawy nieruchomości. Konkretne obowiązki są natomiast uzależnione w dużej mierze od ustaleń z samym klientem.
Specyfika działalności i wymagania
Na początku biznesu warto przeanalizować, na czym polega rola pośrednika w obrocie nieruchomościami. Pośrednicy mogą zajmować się prezentacjami, weryfikowaniem stanu prawnego i faktycznego, kompletowaniem dokumentacji, ale nawet brać czynny udział w negocjacjach czy etapie zawierania umów. To naprawdę szerokie spectrum, ale przy tym stawiające każdego dnia ciekawe wyzwania. Nie jest to również monotonne zajęcie, zwłaszcza że pośrednicy rzadko kiedy spędzają większość dnia w samym biurze, gdyż dużo jeżdżą też w teren wraz z klientami. Branża nieruchomości mocno przyciąga, gdyż są w niej do zarobienia duże pieniądze, ale przy tym wszystkim jest ona bardzo odporna na wszelkie kryzysy gospodarcze i społeczne, co dobrze potwierdziła sytuacja z pandemią, gdy był to jeden z nielicznych rynków, który zachował swoją stabilność. Na pewno sporym ułatwieniem dla osób chcących założyć biuro jest to, że bez względu na to, czy wcześniej działało się już w branży nieruchomości, czy też nie, do wystartowania z pośrednictwem nie trzeba posiadać żadnych licencji. Taki stan utrzymuje się od 1 stycznia 2014 roku i oznacza wprost, że zasadniczo każdy może założyć takie biuro. W praktyce oczywiście trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje, szczególnie w zakresie przywództwa i stosownej determinacji. Potrzebna będzie także wysoka kultura osobista i otwartość na innych ludzi. Przydatna jest też umiejętność pracy pod presją czasu, a także pozytywne wpływanie na morale współpracowników. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że profesjonalny pośrednik w obrocie nieruchomościami powinien nieustannie poszerzać i aktualizować posiadaną wiedzę branżową, m.in. na bieżąco śledzić obowiązujące przepisy.
fot. pixabay.com
Formalności
Jakich formalności należy dopełnić, aby zacząć prowadzić własną działalność na rynku nieruchomości w Polsce? Na wstępie wybiera się formę prawną biura, a więc jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub spółkę z o.o., po czym określa się metodę opodatkowania na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Na etapie składania wniosku o rejestrację trzeba podać kod Polskiej Klasyfikacji Działalności, odnoszący się do obszaru działalności. Pośrednik nieruchomości musi też zawczasu zadecydować, czy jest w stanie sam prowadzić księgowość, czy musi zlecić to specjaliście. Po dopełnieniu tych formalności pozostaje wpisanie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak widać, formalności związanych ze startem w biznesie nie ma zbyt wiele. Dodatkowo decydując się na współpracę z franczyzodawcą, nowy przedsiębiorca może liczyć na jego wsparcie w dalszej drodze.
Jak założyć biuro nieruchomości krok po kroku w formie franczyzy?
Jak założyć biuro nieruchomości krok po kroku i odnieść sukces? Rzecz jasna nigdy nie ma całkowitej pewności, ale można znacząco zwiększyć swoje szanse, korzystając z opcji franczyzy. Pozwala to pokonać na wstępie kilka barier wejścia na rynek, a potem pomoże w odpowiednim rozwoju firmy. Zachęcamy do skorzystania z pomocy WGN, gdyż oferujemy nasze doświadczenie i renomę, gwarantując przy tym uczciwe oraz atrakcyjne warunki. Z pewnością warto wybrać franczyzodawcę o ugruntowanej pozycji na rynku nieruchomości, który posiada duże doświadczenie praktyczne i wiedzę niezbędną do prowadzenia tego rodzaju usług i jest silnym graczem na rynku.
Dlaczego warto?
Czy warto rozpocząć działalność na rynku nieruchomości w Polsce? Rynek nieruchomości jest dość specyficzny, gdyż obraca się tu dużymi pieniędzmi, a wiele transakcji opiera się na zaufaniu klientów. Trudno o takowe w przypadku pojawiającego się zupełnie nowego biura, którego druga strona nie będzie w ogóle kojarzyć. Przy franczyzie ten start będzie o wiele łatwiejszy, gdyż punkt oznaczony jest szyldem WGN, które cieszy się już odpowiednim uznaniem. Do tego możesz liczyć na pomoc choćby w marketingowym, a prywatne rozwinięcie takiego skrzydła wymaga naprawdę dużych nakładów finansowych. Od franczyzodawcy zyskujesz, poza tym, jego know-how, które jest ogromnym kapitałem, a do tego możesz liczyć na wsparcie nie tylko na początku, ale i w toku późniejszego rozwijania się biura. Dodatkowo franczyzodawca dba o to, aby jego partnerzy franczyzowi posiadali aktualną wiedzę na temat rynku nieruchomości. Z tego względu WGN organizuje cykliczne szkolenia branżowe, podczas których specjaliści i znawcy rynku dzielą się z uczestnikami swoją wiedzą. Ciągły samorozwój w tym m.in. podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest nieodłącznym elementem pracy pośrednika w obrocie nieruchomościami.
Współpracuj z WGN
Wybór marki WGN jako partnera franczyzowego niesie ze sobą szereg korzyści dających poczucie bezpieczeństwa już na starcie. Po pierwsze WGN jest wyrobioną marką, ale przy tym wyróżnia nas bardzo uczciwe podejście względem franczyzobiorców. Wiele osób myślących o założeniu biura w tym modelu ma pewne obawy, że stanie się całkowicie podległym podmiotem, a zyski w dużej mierze zostaną potem przejęte. My cenimy niezależność partnerów, a w ramach współpracy pobieramy stałą, jasno określoną opłatę, która nie jest zależna od obrotów. Jeżeli zatem zaczniesz więcej zarabiać, to realnie na tym zyskasz, gdyż będą to Twoje zyski – 100% przychodów przypada Tobie. Coraz więcej osób rozważa założenie biura nieruchomości, ponieważ jest to perspektywiczny i ciekawy biznes. Dużym ułatwieniem jest to, że nie potrzeba do tego specjalnych uprawnień, a sama procedura nie jest skomplikowana. Większym wyzwaniem są bariery rynkowe z perspektywy małych podmiotów, które możesz jednak ominąć, przystępując do franczyzy z WGN. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty i nawiązania współpracy partnerskiej z WGN.