Fot. WGN
Prowadzenie własnego biura nieruchomości jest zajęciem wymagającym zaangażowania, jednak mogącym przynieść satysfakcjonujące przychody. Przedsiębiorca, który chciałby rozpocząć działalność biznesową w tej branży, powinien jednak zdawać sobie sprawę z jej specyfiki. Zarobki we własnym biurze nieruchomości są zagadnieniem w pewnym stopniu skomplikowanym. Wszystko przez to, że trudno jest tu mówić o jednoznacznych liczbach. Jest to uzależnione od ilości klientów czy wartości realizowanych transakcji. Właściciel takiego podmiotu ma szansę na lepsze wynagrodzenie niż sam agent, choć bierze na siebie więcej odpowiedzialności i obowiązków. Warto rozważyć pójście drogą franczyzy, która może być bardzo opłacalna. Wprawdzie w tym modelu biznesowym w dalszym ciągu wymagane jest duże zaangażowanie w rozwój własnego biura, jednak franczyza umożliwia łatwiejszy start i większe dochody w przyszłości przy dużo mniejszych kosztach działalności. Prowadzenie biznesu pod szyldem znanej marki o ugruntowanej pozycji na rynku i o bardzo dużym doświadczeniu już samo w sobie stanowi dużą wartość dodaną.
Spis treści:
Jak to wygląda w ramach franczyzy?
Współpraca z WGN
Atuty tego wariantu
Ile można zyskać, prowadząc taką agencję, a ile w niej pracując?
Charakterystyka działalności
Potencjał finansowy
Zarobki we własnym biurze nieruchomości w modelu franczyzowym
W przypadku własnego biura nieruchomości zarobki są uzależnione od skuteczności podejmowanych działań. Oczywiście decydując się na otwarcie własnego biura, jego właściciel może liczyć na bardziej satysfakcjonujące przychody, niż w przypadku, gdyby pracował jako doradca ds. nieruchomości. Założenie i rozreklamowanie biura od zera może jednak nastręczać problemów. Korzystając z franczyzy, można znacznie ułatwić sobie początek i rozwój działalności, omijając wiele barier, które spotykają nowe podmioty, wielokrotnie doprowadzając do ich stagnacji lub upadku. W tym celu trzeba znaleźć rozpoznawalną markę, która zapewni uczciwe warunki. Tak będzie, jeżeli postawisz na WGN.
Spróbuj z WGN
Podejmując decyzję o starcie w biznesie na zasadzie franczyzy, można liczyć na dużo prostszy i szybszy rozwój. Należy jednak dobrze wybrać franczyzobiorcę, z którym chce się połączyć ścieżkę biznesową. Grupa WGN jest już doskonale znana na rynku nieruchomości, co odgrywa kolosalną rolę. Specyfika tego segmentu jest oparta w dużej mierze na zaufaniu, a klienci kojarzą nas z pośrednikami godnymi zaufania. Do franczyzobiorców podchodzimy w perspektywie partnerskiej, a nie bezwzględnej nadrzędności. Oznacza to przejrzyste i klarowne warunki współpracy, uczciwe dla obu stron. Decydując się na taki ruch, prowadzisz zatem swoje biuro, ale pod naszą marką, korzystając z wypracowanego przez lata know-how i mogąc liczyć na wsparcie w zasadzie na każdym etapie prowadzonej działalności. Pobieramy stałą opłatę franczyzową, a nie procentową od obrotów, która nie jest uwarunkowana przychodem całego biura. Tym samym masz pewność, że jeżeli sprawdzisz się w tej branży i agencja będzie dobrze prosperować, przełoży się to na realne zyski, które zachowasz dla siebie lub przeznaczysz na dalszy rozwój. W razie pytań zachęcamy do kontaktu.
![Rozmowy kuluarowe Agentek WGN](https://franczyzawgn.pl/wp-content/uploads/2022/08/rozmowy-kuluarowe-agentek-wgn.jpg)
Rozmowy kuluarowe Agentek WGN – Fot. WGN
Co przemawia za tym rozwiązaniem?
Możliwość pracy jako doradca ds. nieruchomości nie była od zawsze otwarta dla każdego. Przed laty do takiej działalności potrzebna była licencja, ale zmiany prawne zniosły taki obowiązek, a obecnie agencję może prowadzić niemal każdy, kto ma do tego zapał i pewne środki na start. Wydaje się to idealna sytuacja do startu z własnym biznesem w tej branży. Problem dla początkujących podmiotów polega na tym, że klient, który ma wydać setki tysięcy, a może i miliony złotych na nieruchomość, nie jest raczej skłonny na pośrednictwo w tej sprawie ze strony biura, którego zupełnie nie zna. We franczyzie jest zgoła inaczej, ponieważ nawet w przypadku dopiero otwartych punktów klienci widzą znajomą markę, więc czują, że mogą jej zaufać. Pozwala to pokonać spore bariery wejścia, które obowiązują na rynku, wynikające jednak nie z nakładów potrzebnych na otworzenie biura, lecz kwestii specyfiki pośredniczenia w nieruchomościach. Dla właściciela biura dużym atutem jest to, że posiadając sprawdzone poprzez sukces Franczyzodawcy know-how, może się szybciej rozwijać i zapobiegać błędom, które popełniłby zapewne, poznając branżę całkowicie na własną rękę. Do tego może uniknąć znaczących nakładów na marketing, które trzeba przeznaczyć na promocję zupełnie nowego i anonimowego podmiotu. Jak widać, franczyza wprawdzie nakłada na franczyzobiorcę konieczność uiszczania comiesięcznych opłat, jednak może przynieść mu wymierne korzyści. Szybszy rozwój, większy zasięg na rynku i czerpanie z wiedzy doświadczonego partnera w biznesie – to bezcenne rzeczy, które często mogą decydować o sukcesie biura nieruchomości, które dopiero weszło na rynek.
Jakie jest wynagrodzenie agenta, a jakie mogą być zarobki we własnym biurze nieruchomości?
Zarobki we własnym biurze nieruchomości różnią się od wynagrodzenia, które otrzymałbyś, zatrudniając się jako pośrednik w już istniejącej agencji. Trzeba mieć świadomość, że charakterystyka poszczególnych zajęć ogromnie od siebie odbiega. Właściciel siłą rzeczy musi realizować wiele zadań kierowniczych, którymi nie musi się przejmować członek personelu. Zwiększając zespół agentów, właściciel biura ma szansę na ekspansję i zwiększanie własnych przychodów.
Jak wygląda specyfika pracy?
Czy różnica między pracą doradcy ds. nieruchomości a byciem właścicielem biura jest duża? Wiele zależy od tego, w jakim stopniu właściciel biura chce angażować się w jego rozwój. Jeśli poza byciem właścicielem, chce zajmować się także doradztwem, ma szansę na zwiększenie przychodów. Choć profil działalności jest z pozoru ten sam, różnice w obowiązkach są duże. Rolą agenta jest pośredniczenie w transakcjach, podczas których odpowiada on najczęściej za przeglądanie, selekcję i wybór odpowiednich ofert, prezentowanie nieruchomości czy ewentualne branie udziału w negocjacjach. Dokładne zadania są uzależnione od ustaleń z klientem odnośnie do tego, jak dużej oczekuje on pomocy. Od kandydata na takie stanowisko oczekuje się podstawowej wiedzy z rynku nieruchomości, ale przede wszystkim dobrego kontaktu z ludźmi. Jednym z podstawowych wymogów jest też najczęściej posiadanie prawa jazdy, ponieważ pośrednik musi być mobilny, gdyż często jeździ na spotkania z klientami w celu prezentowania im poszczególnych miejsc. Prowadząc biuro, zwykle również pośredniczy się przy części transakcji, ale do tego trzeba kierować całym podmiotem. Oznacza to sporo typowej pracy biurowej, dopełniania formalności, a przy rozwoju agencji konieczność zadbania o zatrudnienie nowych osób i sprawne kierowanie zespołem. Wiąże się to tym samym ze znacznie większą liczbą obowiązków typowo menedżerskich. Właściciel biura musi się w takiej sytuacji liczyć z koniecznością poświęcenia większej ilości godzin na pracę, co jednak zaprocentuje w przyszłości.
![W jedności siła](https://franczyzawgn.pl/wp-content/uploads/2022/08/w-jednosci-sila.jpg)
W jedności siła – Fot. WGN
Perspektywy finansowe
Większość agentów pracuje na umowach agencyjnych – zlecenia lub umowach z własną działalnością ze stałym wynagrodzeniem uzupełnianym o prowizje ze zrealizowanych transakcji. Wyciąganie średniego wynagrodzenia z tego zawodu jest jednak mylące, ponieważ dla pośrednika kluczowe jest to, ile ma transakcji i na jakie sumy będą one opiewały. Zupełnie inne realia panują w mniejszych miastach, a inne w większych metropoliach. Przedział zarobków może się wahać od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, więc zróżnicowanie jest spore. Prowadząc biuro, można zarobić jeszcze więcej, choć przejmując kolejne obowiązki. Plusem dla właściciela jest to, że ma on realny wpływ na sprawność funkcjonowania, a przez to obroty agencji. Jest to ważne, gdyż zatrudniając się u kogoś, pojawia się zawsze pewna nutka niepewności, ponieważ nawet najlepszy agent nie będzie osiągał sukcesów w źle funkcjonującym biurze.
Zarobki we własnym biurze nieruchomości są uzależnione od liczby klientów i przeprowadzanych transakcji. Pomimo konieczności pokrycia kosztów działalności na dobrze prowadzonej agencji można zarobić więcej, niż pracując tylko jako pośrednik. Rozsądnym wyborem jest spróbowanie swoich sił w modelu franczyzowym, na co możesz się zdecydować, współpracując z WGN.
KONTAKT:
Dział Rozwoju Sieci Franczyzowej WGN
WGN, ul. Ruska 22, 50-079 Wrocław
tel.: 609 130 707, e-mail: franczyza@wgn.pl
www.franczyzawgn.pl