fot. WGN
Jak założyć biuro nieruchomości bez licencji? Prowadzenie własnego biznesu to marzenie niejednej osoby, która obecnie zatrudniona jest na etacie. Jednak nawet przy znajomości branży osoby takie nie wiedzą często, jak wygląda kwestia prowadzenia samodzielnego biznesu. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się branża nieruchomości, na której można działać w kilku sektorach. Obecnie rozpoczęcie działalności w takiej formie jest dużo prostsze niż dawniej. Z uruchomieniem biura nieruchomości wiążą się oczywiście pewne wymagania formalne, a także konieczność podjęcia istotnych decyzji biznesowych. W praktyce cały proces może jednak przebiegać bez potrzeby pozyskiwania żadnych specjalistycznych zezwoleń. Rozwiązaniem okazuje się bowiem model franczyzowy.
Spis treści:
Czy jest to możliwe?
Przystępny biznes
Zakres uprawnień
Podstawowe formalności
Korzystny model biznesowy
Jak założyć biuro nieruchomości bez licencji i czy jest to możliwe?
Jak założyć biuro nieruchomości bez licencji? Z jakich trudności trzeba sobie zdawać sprawę już na starcie? Jaki jest koszt wejścia w taki biznes i co trzeba posiadać? Na początek warto przyjrzeć się obowiązującym aktualnie regulacjom prawnym. Liczne zmiany w przepisach spowodowały, że na przestrzeni lat przedsiębiorcy uzyskali bardzo dużą swobodę w doborze formy uruchamiania takiej działalności. Jedną z nich jest współpraca w modelu franczyzowym, którą oferuje nasza Grupa WGN. Przed podjęciem decyzji o założeniu biura warto jednak dokładnie zapoznać się z branżą, a także jasno określić swoje cele i potwierdzić odpowiednie predyspozycje.
Przystępny biznes
Założenie i prowadzenie biura nieruchomości wiążę się z realizacją usług, które wchodzą w zakres pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Działalność ta polega na przeprowadzaniu transakcji dotyczących chociażby kupna, sprzedaży, dzierżawy, najmu czy wynajmu różnych obiektów, w tym domów, mieszkań czy nawet całych działek. W praktyce oznacza to konieczność wykonywania licznych działań, których zakres zależy od zapisów w umowie z klientem. Do ważnych obowiązków należy więc zbieranie konkretnych danych i informacji, weryfikowanie stanu faktycznego i prawnego nieruchomości, obsługa prezentacji oraz nawet uczestnictwo w negocjacjach czy uzgadnianiu warunków umowy.
Zakres uprawnień
Kompetencje pośrednika muszą być dość rozbudowane, ze względu na dużą odpowiedzialność. W branży nieruchomości z zasady operuje się dużymi kwotami, dlatego wymaga ona zdobycia zaufania klientów. W praktyce działalność biura nie jest jednak regulowana, przez co może się nią zajmować praktycznie każdy przedsiębiorca. Przed 2014 rokiem konieczne było zdobycie stosowanej licencji dla wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości, jednak obecnie takie uprawnienia już nie obowiązują. Otwiera to rynek dla wszystkich, którzy chcieliby rozwijać się w tej branży. Jednak to, że licencja pośrednika nie jest już wymagana, nie oznacza wcale, że nie trzeba podnosić swoich kwalifikacji zawodowych. Oznacza to, że większe znaczenie mają przede wszystkim odpowiednie predyspozycje i motywacja. Dodatkowo osoba wchodząca na rynek nieruchomości musi nastawić się na samodzielne zgłębianie i aktualizowanie posiadanej wiedzy branżowej. Kandydat do prowadzenia biura nieruchomości powinien posiadać pewne cechy przywódcze, a także tym samym umiejętność zarządzania zespołem. Nie bez znaczenia pozostają też zdolności w zakresie relacji międzyludzkich.
fot. WGN
Podstawowe formalności
Chcąc otworzyć własne biuro nieruchomości, należy zorientować się, jakie są wymogi. Każdy franczyzobiorca posiada własne wytyczne, dlatego rozmowa z nim powinna poprzedzić poszukiwania idealnej lokalizacji. Co więcej, jest to dla przyszłego partnera o tyle korzystne, że franczyzodawca udzieli mu wskazówek co do wyboru lokalizacji biura. Biuro nieruchomości może funkcjonować zarówno w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, cywilnej lub osobowej. Działalność taką trzeba zarejestrować zgodnie z obowiązującymi regulacjami, a następnie wybrać sposób opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą samodzielnie zająć się księgowością bądź też zlecić takie usługi zewnętrznemu podmiotowi. Przed rozpoczęciem pierwszych operacji w ramach pośredniczenia należy również zadbać o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową, która w tym zawodzie jest obowiązkowa. W ten sposób można zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami, które mogą wystąpić na etapie prowadzenia działalności.
Jak założyć biuro nieruchomości bez licencji w ramach franczyzy?
Jak założyć biuro nieruchomości bez licencji? Prowadzenie własnego biura nieruchomości wydaje się lukratywnym biznesem. Przedsiębiorca będzie mógł sam zdecydować, czy będzie chciał pełnić tylko funkcję nadzorcy, czy też dodatkowo sam będzie uczestniczył w pośrednictwie nieruchomościami. Obecnie bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wspomniany wariant franczyzowy, w ramach którego można efektywnie przeskoczyć istotne ograniczenia rynkowe. Bariery takie nierzadko okazują się zgubne dla przedsiębiorców, którzy chcą założyć działalność na własną rękę. Franczyzowy model biznesowy proponowany przez WGN pozwala na dołączenie do sprawdzonej i renomowanej Grupy, a tym samym nawiązanie współpracy na bardzo korzystnych i opłacalnych warunkach. Samo przystąpienie do takiej działalności również nie wymaga pozyskiwania żadnych licencji, dlatego możliwości biznesowe są otwarte dla wszystkich.
Korzystny model biznesowy
Z założeniem biura nieruchomości w formie całkowicie niezależnego podmiotu wiążą się liczne bariery rynkowe, które wynikają ze specyfiki branży. Działalność taka jest ściśle powiązana z realizacją transakcji na duże kwoty, przez co klienci są w stanie zaufać jedynie pośrednikom o pewnej pozycji na rynku, rozpoznawalności i statusie. Konsumenci są coraz bardziej świadomi i rzadko nawiązują współpracę z zupełnie nowymi podmiotami, za którymi nie stoi żadna uznana marka. Współpraca z naszą Grupą WGN opiera się bardzo dopracowanym modelu franczyzowym, ponad 30-letnim doświadczeniu i pełnym sukcesie, co niweluje szereg niedogodności i wpadek. Dodatkowo rozpoczniesz biznes pod szyldem sprawdzonej marki, cieszącej się dobrymi opiniami. To sprawi, że klienci będą mieli zaufanie do pracowników Twojego biura i chętniej będą podpisywali z Tobą umowy. Jako nasz franczyzobiorca nie musisz od podstaw zajmować się marketingiem czy opanowywaniem technik pośrednictwa i opracowywaniem umów pośrednictwa, ponieważ dostarczamy w pełni gotowe, efektywne i sprawdzone know-how. Współpraca z WGN bazuje na partnerstwie, dlatego nie pozbawiamy biur poczucia swobody i niezależności, nie ingerujemy w prowadzenie działalności i nie podwyższamy niskiej opłaty licencyjnej. W każdym momencie Partner może wystąpić z Grupy, zachowując dla siebie swoją bazę ofert i klientów. Jak więc widać, zasady współpracy panujące w Grupie WGN są przejrzyste i uczciwe. Zachęcamy do przystąpienia do naszej franczyzy, a także zapraszamy do nawiązania kontaktu – franczyza@wgn.pl.
Motto Grupy WGN – Bycie Liderem Zobowiązuje
Więcej informacji – Franczyzawgn.pl