fot. WGN
Jak zostać pośrednikiem nieruchomości? Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami to praca pełna wyzwań, ale też stwarzająca duże możliwości rozwoju zawodowego. Przedsiębiorca może prowadzić swoje biuro i – albo ograniczyć się do zarządzania zespołem, albo wspólnie z nim pośredniczyć w transakcjach. Nad pytaniem, jak zostać pośrednikiem nieruchomości zastanawia się sporo osób, które przyciągają liczne informacje o potencjalnie wysokich zarobkach w tej branży. Rzeczywiście, praca w tym segmencie może być ciekawa i dochodowa. Obecnie nie ma wielu ograniczeń formalnych, lecz oczywiście nie każdy nadaje się do tego zawodu. Mając odpowiednie predyspozycje, warto jednak rozważyć spróbowanie sił z własnym biurem, najlepiej korzystając przy tym z możliwości, jakie daje franczyza. Współpraca z partnerem franczyzowym stwarza bowiem możliwość szybszego osiągnięcia sukcesu zawodowego i finansowego oraz szerszego rozwoju w kolejnych latach.
Spis treści:
Co warto wiedzieć w tym zakresie?
Specyfika branży
Co będzie potrzebne?
Jakie cechy są istotne?
Jak zacząć działać na własny rachunek?
W modelu franczyzowym
Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?
Rozważając kwestię tego, jak zostać pośrednikiem nieruchomości, warto zawczasu zapoznać się ze specyfiką takiej działalności. Jest to rola dość odpowiedzialna, gdy weźmie się pod uwagę sumy, jakimi operuje się w ramach niektórych transakcji. Obecnie nie ma co prawda wielu barier formalnych, jeżeli chodzi o spróbowanie swoich sił w tym zawodzie, lecz na pewno istotne jest posiadanie pewnych cech, które ułatwią czerpanie przyjemności z tego zajęcia i osiągnięcie sukcesu. Mówiąc o barierach formalnych, mamy tutaj na myśli kwestię posiadania licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. Obecnie jej posiadanie nie jest już wymagane, co otwiera możliwość rozwoju w tym zawodzie nawet osobom, które do tej pory nie były z tą branżą w żaden sposób związane.
Jest to duże ułatwienie, jednak nie należy zapominać o tym, że prowadzenie własnego biura nieruchomości wymaga stałego zwiększania swoich kompetencji zawodowych i aktualizowania wiedzy na temat rynku nieruchomości.
Charakterystyka zawodu
Praca w branży nieruchomości może być różnorodna, przy czym właściciel biura sam zdecyduje, jakie obowiązki chce pełnić. Agenci najczęściej zajmują się procesami sprzedaży czy kupna nieruchomości, choć mogą pomagać również przy innych transakcjach na tym rynku, w tym związanych choćby z wynajmem. Same obowiązki są natomiast dość rozbudowane i dotykają w praktyce różnych sfer, przykładowo ekonomicznych czy prawnych. Wiele zależy od konkretnej umowy, ponieważ ustalenia dotyczące zakresu pomocy mogą być różne zależnie od danego klienta. Najczęściej pośrednicy oferują jednak kompleksową pomoc, w tym w obrębie prezentowania nieruchomości, a nawet brania aktywnego udziału w negocjacjach czy przygotowywaniu umów. Właściciel biura nieruchomości może zlecić działanie w określonym zakresie swoim pracownikom, jednak praktyka pokazuje, że często osoby takie także uczestniczą w procesie sprzedaży nieruchomości. Aktywna działalność daje przedsiębiorcom lepszą kontrolę i wiedzę na temat bieżącej sytuacji rynkowej, co jest w tym zawodzie niezwykle cenne.
Wymagania
Jeszcze niecałą dekadę temu zostanie pośrednikiem było trudne, ponieważ zawód był licencjonowany, ale obecnie uległo to zmianie i nie jest konieczne posiadanie określonego wykształcenia czy zdawanie specjalnych egzaminów. Z formalnego punktu widzenia wystarczy, że ma się zdolność do czynności prawnych i nie było się karanym za wybrane przestępstwa. Osoby chcące przystąpić do rekrutacji w agencji nieruchomości muszą się liczyć z wymaganiami stawianymi przez dany podmiot, do których należy najczęściej posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego i dobra znajomość programów biurowych. Często liczy się również posiadanie prawa jazdy, ponieważ specyfika działalności agenta wymaga zwykle dojeżdżania do klientów czy w rejon samych nieruchomości.
Predyspozycje
Choć samych ograniczeń formalnych jest naprawdę niewiele, trzeba się liczyć z tym, że nie każdy będzie się nadawał do pośredniczenia w transakcjach nieruchomościami. Na pewno bardzo ważne są umiejętności sprzedażowe i negocjacyjne oraz łatwość w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z klientami. Konieczne jest również wysokie zaangażowanie i motywacja do pracy, a mile wskazane będzie oczywiście zainteresowanie rynkiem nieruchomości i finansów. Właściciel biura nieruchomości musi także umiejętnie budować własny zespół pracowników, który wesprze go w rozwoju biura. Dodatkowo osoba taka powinna być otwarta na ciągłe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ponieważ przepisy prawne i formalne ulegają na przestrzeni lat zmianom.
fot. WGN
Jak w prosty sposób zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?
Jak zostać pośrednikiem w obrocie nieruchomościami w ramach własnej działalności? Na pewno warto to rozważyć, ponieważ będzie to zdecydowanie bardziej perspektywiczne od działania jedynie jako pracownik danej agencji. Dotyczy to zarówno potencjału zawodowego, jak i oczywiście kwestii finansowych. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest wybranie modelu franczyzowego, który będzie bardzo pomocny, szczególnie jeżeli zdecydujesz się na współpracę z grupą WGN. Franczyza jest dobrym wyborem dla osób, które nie działały dotąd w branży nieruchomości i potrzebują wsparcia w zakresie działania na rynku. Jest to także dobra ścieżka kariery dla osób, które pracowały jako doradcy ds. nieruchomości, jednak rozwinęli się na tyle, aby otworzyć własne biuro pośrednictwa.
Lepsze perspektywy
Praca w agencji ma swoje zalety, lecz niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami, jeżeli chodzi o rozwój oraz zarobki. Z tego względu własna działalność może być naprawdę atrakcyjną perspektywą. Rzecz jasna zwiększa się wtedy zakres obowiązków, gdyż trzeba się zajmować aspektami czysto organizacyjnymi czy promocyjnymi. Zależnie od formy działalności może dochodzić do tego aspekt kierowania zespołem, stąd taka ścieżka zawodowa jest szczególnie polecana osobom o kompetencjach zbliżonych do wymagań, jakie stawia się przy stanowiskach menedżerskich. W zamian za to można jednak liczyć na duży rozwój biura, a co za tym idzie – naprawdę wysokie zarobki.
Spróbuj franczyzy z WGN
Specyfika rynku nieruchomości sprawia, że samodzielnym, nowym podmiotom będzie naprawdę trudno osiągnąć sukces. Taką drogą mogą ewentualnie podążyć osoby, które pracowały już w roli agentów, co pozwoliło im wyrobić pewne kontakty i rozpoznawalne w branży nazwisko. W przeciwnym razie zdobycie klientów będzie ogromnym wyzwaniem, ponieważ w tym segmencie operuje się dużymi sumami pieniędzy, więc bardzo ważny jest aspekt rozpoznawalności biura i zaufania ze strony odbiorców. Ponadto decydując się na franczyzę w nieruchomościach, przedsiębiorca zyskuje szyld ze znanym i rozpoznawalnym logo. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacji, kiedy klienci kierują się rozpoznawalnością marki. Problemów tych można uniknąć, wybierając model franczyzy, w ramach którego rozpoczyna się działalność od razu pod znanym szyldem.
Na co możesz liczyć?
Współpraca franczyzowa niesie ze sobą dużo więcej korzyści dla przedsiębiorcy, który chce rozpocząć działalność w tej branży. Dodatkowo możesz liczyć na sprawdzone know-how. Unikniesz konieczności budowania od początku całego marketingu, co byłoby bardzo kosztowne. Osoby zainteresowane taką działalnością zachęcamy do współpracy z WGN, gdzie masz gwarancję partnerskiego podejścia i uczciwych warunków, w tym zapewnienie, że poziom opłat nie będzie uzależniony od obrotów. Nie musisz się zatem obawiać, że jako franczyzodawca pochłoniemy większość zysków. W ramach umowy otrzymujesz dodatkowo fachową i stałą pomoc. Rynek nieruchomości jest bardzo atrakcyjny pod względem finansowym oraz intrygujących wyzwań, jakie niosą za sobą obowiązki pośrednika. Z myślą o jak najlepszych perspektywach na przyszłość warto spróbować sił z własną działalnością. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy franczyza z WGN, która znacząco zwiększa szanse na to, że osiągniesz pożądany sukces, a jeżeli będziesz miał już doświadczenie i dojdziesz do wniosku, że chcesz działać na własną rękę – zachowujesz swoją bazę klientów, kontaktów i ofert nieruchomości. Zapraszamy do kontaktu.